Pół fantastyczny, pół realistyczny

Na konkursie ortograficznym zdarzyły się dwa przykłady, które budzą moją wątpliwość. Otóż jedno ze zdań brzmiało: Plan może wydawać się pół fantastyczny, pół realistyczny. Czy istnieje drugie rozwiązanie tej reguły, czy też w podany przykład wkradł się błąd? Jest to odpowiedź zawarta w książce do gramatyki, jednakże myślę, że poprawniej byłoby: półfantastyczny-półrealistyczny.
I czy imiesłowowy równoważnik zdania podrzędności zawsze oddzielamy przecinkiem?

Kamil Walczak
Pisownię wyrażenia pół fantastyczny, pół realistyczny reguluje zasada [139] Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod red. E. Polańskiego (Warszawa, 2016):

Wyraz pół piszemy rozdzielnie, gdy występujące w zdaniu dwa wyrazy z cząstką pół służą określeniu jednego pojęcia, czyli nazwaniu jednego procesu, stanu, cechy (…).

Pisownia półfantastyczny-półrealistyczny nie ma uzasadnienia.
Co do imiesłowowych równoważników zdań – tak, powinniśmy je oddzielać przecinkiem od zdań nadrzędnych. Więcej na ten temat znajdzie Pan w dawnych odpowiedziach naszej poradni (można ją przeszukać, wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarkę).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski