Polacy jak Niemcy

Czy zdanie „Nie sortujemy odpadów jak Niemcy” znaczy: 1. my nie sortujemy odpadów i Niemcy też tego nie robią; 2. my nie sortujemy odpadów, ale Niemcy to robią; 3. my nie sortujemy odpadów w taki sposób, w jaki robią to Niemcy, ale robimy to w inny sposób?
Sens 1 wyraziłbym inaczej: „Nie sortujemy odpadów, podobnie jak Niemcy” (przecinek jest przy tej interpretacji konieczny). Sens 2 i 3 można przekazać za pomocą zdania przytoczonego w pytaniu, ale ponieważ jego dwuznaczność może być uciążliwa, warto je przeformułować, np. „Nie sortujemy odpadów, inaczej niż Niemcy” (sens 2) i „Nie sortujemy odpadów w taki sposób jak Niemcy” (sens 3).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski