Polaki

W jakim wypadku można (jeśli w ogóle można) użyć słowo Polaki zamiast Polacy?
Różne mogą być powody użycia takiej formy: stylizacja na dawną polszczyznę, na dialekt ludowy, na mowę cudzoziemską (np. Rosjanina, który słabo mówi po polsku), a także zamierzona deprecjacja, oparta na analogii do ekspresywnych rzeczowników typu fajtłapy, kutwy, moczymordy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski