Polki i Polacy

Dzień dobry!

Od kilku lat pojawiła się moda w języku, stosowana zwłaszcza przez polityków, polegająca na mówieniu w dwóch rodzajach gramatycznych jednocześnie. Chodzi mi o konstrukcje typu: Polki i Polacy, mieszkańcy i mieszkanki. Dotyczy to nie tylko rzeczowników (np. którzy i które, wszyscy i wszystkie). Czy takie sformułowania są poprawne? Wg mnie są one dosyć dziwne – wszyscy wiedzą że chodzi o obie płcie, gdy mowa o Polakach i ciężko się wówczas skupić na tym co, ktoś mówi.

Choć forma męska ma charakter generyczny, czyli (szczególnie w liczbie mnogiej) „obsługuje” obie płcie, to ostatnio rzeczywiście coraz częściej używa się nazw odnoszących się i do kobiet, i do mężczyzn (Polki i Polacy). Nie jest to w żadnym wypadku błędne, a dla (zapewne) sporej części użytkowników (i użytkowniczek) języka nie jest też dziwne. Zwyczaj taki wynika z dążenia do posługiwania się formami symetrycznymi płciowo, czyli zaznaczania obecności kobiet w świecie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski