Polki i Polacy

 

Polki i Polacy

23.10.2020

Dzień dobry!

Od kilku lat pojawiła się moda w języku, stosowana zwłaszcza przez polityków, polegająca na mówieniu w dwóch rodzajach gramatycznych jednocześnie. Chodzi mi o konstrukcje typu: Polki i Polacy, mieszkańcy i mieszkanki. Dotyczy to nie tylko rzeczowników (np. którzy i które, wszyscy i wszystkie). Czy takie sformułowania są poprawne? Wg mnie są one dosyć dziwne – wszyscy wiedzą że chodzi o obie płcie, gdy mowa o Polakach i ciężko się wówczas skupić na tym co, ktoś mówi.

Choć forma męska ma charakter generyczny, czyli (szczególnie w liczbie mnogiej) „obsługuje” obie płcie, to ostatnio rzeczywiście coraz częściej używa się nazw odnoszących się i do kobiet, i do mężczyzn (Polki i Polacy). Nie jest to w żadnym wypadku błędne, a dla (zapewne) sporej części użytkowników (i użytkowniczek) języka nie jest też dziwne. Zwyczaj taki wynika z dążenia do posługiwania się formami symetrycznymi płciowo, czyli zaznaczania obecności kobiet w świecie. 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!