Polonica

Szanowni Państwo,

zauważyłam, że na stronie Instytutu Polonika używana jest forma (ten) polonik na określenie obiektu związanego z Polską. Słowniki utrzymują, że rzeczownik polonica (polonika) ma tylko liczbę mnogą. Rozumiem potrzebę istnienia liczby pojedynczej, ale czy nie powinna ona brzmieć: polonicum? Wydaje się, że gdyby forma M. lp. miała brzmieć polonik, M. lm. powinien raczej brzmieć: poloniki. A może istnieje taka forma liczby mnogiej?

Z ciekawością oczekuję na odpowiedź.

Szanowna Pani,

ma Pani całkowitą rację. Polonica (polonika) nie mają formy liczby pojedynczej, a gdyby ona istniała,  to brzmiałaby: polonicum (polonikum).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski