Położna i pielęgniarka jako mężczyźni

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące nazw zawodów „położna” i „pielęgniarka” w męskim wydaniu. Czy mężczyzn wykonujących te prace można nazwać „pielęgniarzem” i „położnikiem” ('położnik' - to raczej o lekarzach...).

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości!

Z pozdrowieniami,

Czytelniczka

Szanowna Pani,

z pielęgniarką sprawa jest oczywista – jej męski odpowiednik, od dawna używany, to pielęgniarz. Nazwa mężczyzny wykonującego zawód położnej dopiero się zakorzenia w języku – w tekstach coraz częściej spotyka się formę położny. Jest ona bardzo czytelna, gdyż wskazuje i na zawód, i na płeć, a jako słowo tworzące parę z rzeczownikiem żeńskim położna ma umocowanie w systemie (por. podobne pary: woźnawoźny, księgowa księgowy itd.). Co prawda, wyraz położny powstał w inny sposób niż np. księgowy (ten pierwszy – od rzeczownika żeńskiego, a ten drugi od słowa związanego z wykonywaną pracą: księga), lecz z funkcjonalnego punktu widzenia wszystkie przywołane pary rzeczowników są identyczne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski