Polskie no a czeskie i słowackie ano

W języku potocznym nagminnie używa się zwrotu no zamiast tak. Jakie jest tego źródło? Czy to no ma jakiś językowy związek z czeskim i słowackim ano jako odpowiednika naszego tak?
Jak podaje A. Bańkowski w Etymologicznym słowniku języka polskiego (PWN, Warszawa, 2000, t. 2, s. 318), polskie no powstało jako skrót partykuły ano, a ściślej – wyrażenia ano tak. Istotnie więc, ma ono wspólne pochodzenie z czeskim i słowackim ano.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski