Południowoafrykańczyk i Południowoafrykanin

Południowoafrykańczyk to mieszkaniec Republiki Południowej Afryki. Czy tym samym słowem możemy określić mieszkańca południowej części Afryki?
Dziękuję i pozdrawiam.
Oczywiście, jest to sensowne, ale widzę jeszcze jedną możliwość. Skoro mieszkańca kontynentu nazywamy głównie słowem Afrykanin, moglibyśmy używać słowa Południowoafrykanin, które różni się od poprzedniego nieznacznie (tylko przyrostkiem o identycznym znaczeniu). Jednak obu tych słów używa się rzadko, toteż rozróżnienie to wydaje się bardzo (może i nazbyt) drobiazgowe.
Proponuję w związku z tym najmniej rygorystyczne rozwiązanie: uznajmy, że Południowoafrykańczyk i Południowoafrykanin to wyrazy oznaczające mieszkańców RPA lub południa kontynentu afrykańskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski