Pomagam pół tysiąca kobiet

Szanowni Państwo!
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie kwestia odmiany zwrotów typu pół miliona czy pół tysiąca. Jakiej formy powinno się użyć w zdaniu
Pomagam (…) kobiet?

Z poważaniem
Jan Olczyk
Pół to liczebnik ułamkowy. Zasada dotycząca używania takich liczebników mówi, że określenie wyrażenia liczebnikowego zawsze jest w dopełniaczu. A zatem tysiąc i milion w połączeniu z liczebnikiem pół powinny mieć postaci: tysiąca, miliona.
Pozostaje jeszcze kwestia formy liczebnika pół. Otóż jest on nieodmienny. Zdanie powinno zatem brzmieć: Pomagam pół tysiąca kobiet – tak jak Pomagam jednej trzeciej tysiąca kobiet.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski