Pomarańcza

Szanowny Panie profesorze!
Jestem uczennicą klasy ósmej szkoły podstawowej. Za kilka miesięcy będę zdawać egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Chciałabym się do niego jak najlepiej przygotować. Bardzo proszę Pana profesora o udzielenie mi odpowiedzi, które mnie nurtuje. Jaki rodzaj gramatyczny powinien mieć rzeczownik pospolity, aby były pisany i wymawiany poprawnie pomarańcz czy pomarańcza?
Owoc cytrusowy o pomarańczowym kolorze ma w języku polskim formę: (ta) pomarańcza.

Życzę sukcesów na egzaminie!

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski