Pomidor – owoc czy warzywo?

Szanowni Państwo,
spotykam się czasem z pewnym zdziwieniem, że pomidor jest owocem, a nie warzywem. Formalnie rzecz biorąc, warzywa są chyba po prostu szerszą kategorią niż owoce i każdy owoc jest warzywem, ale nie na odwrót. Niemniej w języku potocznym zwykliśmy nazywać warzywami te warzywa, które nie są owocami. Poza tym chyba na ogół owoce są w naszym odbiorze słodkie, a warzywa nie i może stąd zdziwienie z powodu pomidora. Ciekaw jestem Państwa opinii.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Pomidor jest jednym z przykładów różnych sposobów kategoryzowania rzeczywistości: dla botaników jest owocem, dla zwykłych użytkowników języka – warzywem.
Nie potrafię powiedzieć, czy prawdą jest, co Pan pisze: „Formalnie rzecz biorąc, warzywa są chyba po prostu szerszą kategorią niż owoce i każdy owoc jest warzywem, ale nie na odwrót” – do tego niech się ustosunkują botanicy. Z naukowego punktu widzenia owoce powstają z kwiatów, a warzywa z jakiejś części rośliny, zwykle z korzenia. A zatem z tej perspektywy pomidor jest owocem.
Ponieważ dla użytkownika języka potocznego, a w zasadzie – dla zwykłego zjadacza pomidorów, nie ma znaczenia sposób powstania rośliny, która znajduje się na jego talerzu, lecz jej smak i przeznaczenie (do obiadu czy na deser?), to zaliczy on pomidor do warzyw, gdyż robimy z niego sałatki i surówki, które podajemy z drugim daniem, nie jemy go zaś tak jak jabłko czy pomarańczę – między głównymi posiłkami. Oczywiście, zapewne są Polacy, którzy traktują pomidor jako owoc, jednak w powszechnym (potocznym, które nie ma nic wspólnego z naukowym) rozumieniu jest to warzywo.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski