Pominięcie elementu porównania

Przymiotniki w stopniu wyższym służą do porównania różnic pomiędzy dwoma elementami. Używa się ich w zdaniach, w których porównuje się dwa rzeczowniki w następujący sposób:

Rzeczownik (podmiot) + czasownik + przymiotnik w stopniu wyższym + rzeczownik (dopełnienie).

Czy drugi element porównania (dopełnienie) może zostać pominięty, jeżeli jest zrozumiały z kontekstu?

Tak, jeśli z kontekstu wynika, co jest obiektem porównania, można pominąć jego wykładnik językowy. A zatem na przykład w tekście: Janek i Marek, choć byli podobni do siebie jak dwie krople wody, to jednak nieznacznie się różnili – Janek był grubszy, a Marek wyższy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski