Poniżej przeciętnej są postępy dydaktyczne

Bardzo proszę o odpowiedź czy poprawne są formy: powyżej przeciętnej i poniżej przeciętnej oraz postępy dydaktyczne. Od dawna często używam tych wyrażeń w pisanych przeze mnie opiniach psychologicznych. Ostatnio jednak spotkałam się z twierdzeniem, że formy te są błędne. Moim zdaniem zarówno wyrażenie powyżej przeciętnej, jak i postępy dydaktyczne są poprawne.

Bardzo dziękuję za pomoc.
Maria Cieślak
Wyrażenia poniżej przeciętnej i powyżej przeciętnej niewątpliwie są poprawne. Nie wiem natomiast, co miałoby znaczyć wyrażenie postępy dydaktyczne – nie znając kontekstu, domyślam się, że chodzi o postępy nauczycieli w ich pracy dydaktycznej. Jeśli jednak mowa o uczniach, to zapewne lepsze jest określenie postępy w nauce.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski