Ponownie o Misiu Yogi

 
Ponownie o Misiu Yogi
27.09.2018
Szanowna Pani Profesor,
bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie o Misia Yogi. Nie znalazłam w niej jednak rozstrzygnięcia dylematu, czy piżama może być w Misie Yogi (w słowniku jest tylko Miś Yogi w liczbie pojedynczej), czy w misie Yogi (misie małą literą). Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie.

Z wyrazami szacunku
Magda Weiss
Szanowna Pani,
przepraszam, jeśli nie odpowiedziałam na Pani pytanie. Przepraszam też za pomyłkę (jeśli nie błąd) w mojej poprzedniej odpowiedzi – napisałam bowiem miś Yogi, kierując się zasadą, że element miś jest nazwą gatunkową, tymczasem wchodzi on w skład nazwy własnej i jako taki powinien być pisany od wielkiej litery (Miś Yogi – zob. zasadę [18.2] WSO; https://sjp.pwn.pl/zasady/59-18-2-Imiona-wlasne-zwierzat-i-drzew;629377). Także w wyrażeniu piżama w Misie Yogi oba elementy zapiszemy w ten sposób – mowa tu bowiem o podobiznach Misia Yogi, a nie o jakichś innych postaciach, którym została przypisana cecha ‘taki, jak Miś Yogi’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!