Popełnić wiersz

 
Popełnić wiersz
12.01.2018
Skąd się wziął popularny ostatnio błąd popełnić wpis/artykuł, zamiast napisać wpis/artykuł. Bo domyślam się, że jest to błąd, jeszcze kilka lat temu nie słyszałam takiego połączenia. Czy może jest to dopuszczalne? Dziękuję.
Czasownik popełnić łączy się, jak wiadomo, z nazwami zjawisk ocenianych negatywnie (popełnić błąd, popełnić grzech itd.). Zdarza się, że ktoś powie o sobie, że w młodości popełnił dwa wiersze – jest to wyraz kokieterii lub szczerego „przyznania się” do błędu. Nie ma nic złego w tym, jeśli taki zwrot używany jest właśnie z taką intencją.
Natomiast – i tu zgadzam się z Panią – w ostatnich latach stał się on niemal standardowym sposobem wyrażania treści ‘stworzyć coś’: niektórzy nie mówią już: napisałem tekst, zrobiłam zdjęcie czy (nawet!) ugotowałem obiad, lecz właśnie: popełniłem tekst, popełniłam zdjęcie, popełniłem obiad. Istnieje nawet cykliczny program telewizyjny, w którego napisach końcowych widnieje informacja Program ten popełnili… . Trudno sądzić, że autorzy programu za każdym razem składają samokrytykę – w takim użyciu czasownika popełnić nie mamy śladu negatywnej oceny zjawiska, o którym mowa. Jest to, jak wspomniałam, maniera, a ta na dłuższą metę, jak wiadomo, jest nieznośna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego