Poprawność interpunkcyjna

Szanowni Państwo,

czy w poniższym zdaniu interpunkcja jest prawidłowa, czy należałoby postawić przecinek:

„Podobno ukryto te zwoje w czasach upadku Republiki Rzymskiej w jakiejś jaskini”.

Nie ma żadnej obligatoryjnej reguły, która nakazywałaby postawić w przytoczonym wypowiedzeniu jakikolwiek przecinek. Zasadniczo bowiem gdy okoliczniki są niejednorodne – tzn. jeden dotyczy czasu, a drugi miejsca – nie rozdzielamy ich przecinkiem, tak jak nie oddzielamy przecinkiem modulantów widocznie i podobno.

Fakultatywnie okolicznik miejsca można byłoby potraktować jako dopowiedzenie i wówczas oddzielić przecinkiem od reszty zdania, por. Podobno ukryto te zwoje w czasach upadku Republiki Rzymskiej, w jakiejś jaskini (co znaczyłoby: ‘Podobno ukryto te zwoje w czasach upadku Republiki Rzymskiej, nawiasem mówiąc, w jakiejś jaskini’).

Adam Wolański