Poprawność zdania

czy poprawnie jest napisane Klub obchodził swoje 10 urodziny?

Zdanie: Klub obchodził swoje 10 urodziny jest zapisane poprawnie, lecz budzi wątpliwości z innych powodów. Po pierwsze, można mieć  zastrzeżenia do użycia zaimka swój, który może się tu wydawać nadmiarowy (zwrot obchodzić urodziny odnosi się do osoby, która jest wskazana jako podmiot zdania: ze zdania Janek obchodził 10 urodziny wynika, że mowa o urodzinach Janka). Ponadto użycie słowa urodziny w odniesieniu do klubu nie jest standardowe (choć coraz częściej spotykane) – urodziny to rocznica narodzin, a klub mógł powstać (nie: narodzić się). Inaczej mówiąc: niebudzącą wątpliwości formą byłaby: Klub obchodził 10 rocznicę powstania.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski