Porwać czy ukraść?

Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, która z tych form jest poprawna: porwać psa czy ukraść psa.
Z tego, co do tej pory udało mi się ustalić, leksem ukraść oznacza ‘przywłaszczyć sobie cudzą własność’. Pies jako istota niesamodzielna ma właściciela, jednak przez człowieka jest traktowany jako członek rodziny. Natomiast bezokolicznik porwać oznacza uprowadzić siłą. Pies należy do istot żywych, więc może stawiać opór porywaczowi.
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
Szanowna Pani,
sama odpowiedziała Pani sobie na pytanie. Moim zdaniem możliwe jest użycie obu czasowników, przy czym typową sytuację przywłaszczenia sobie cudzego psa opisuje ukraść. Z porwaniem mielibyśmy do czynienia, gdyby pies stawiał opór, a także zapewne wówczas, gdyby złodziej żądał okupu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski