Poseł i senator

Czy każdego deputowanego do izby niższej parlamentu innego kraju można nazwać posłem, a do izby wyższej – senatorem?
A jak to wygląda gdy parlament jest unikameralny lub trikameralny (jak np. w Bośni i Hercegowinie)?
Nazwa poseł i odnosi się przede wszystkim do deputowanego sejmu polskiego, a senator – do członków tych izb wyższych, które w swoich krajach nazywane są senatami (np. francuskiej).
Potocznie oba słowa służą do nazwania parlamentarzystów niższej i wyższej izby w różnych krajach, co oczywiście w tekstach oficjalnych (szczególnie specjalistycznych) nie powinno się zdarzać. Oficjalnie członka parlamentu nienoszącego nazwy sejm nazywamy deputowanym. Czasem posługujemy sie wyrazem, który został utworzony od nazwy izby, np. kongresmen ‘członek Kongresu USA’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski