Poszłem?

Czy więc można stosować formę poszłem? Czy może tylko w niektórych przypadkach, jeżeli tak, to w jakich?
Pozdrawiam, Robert
Forma poszłem może być używana przez kogoś, kto stylizuje swoje wypowiedzi na język potoczny (dodajmy: język ludzi, którzy są na bakier z gramatyką). Może też być stosowana przez kogoś, kto doskonale wie, że jest niepoprawna, ale nie chce się różnić językowo od ludzi, wśród których się znalazł (więźniów? żołnierzy?), aby nie zostać odrzuconym. Jeśli nie wchodzi w grę żadna z wymienionych możliwości, to poszłem jest najprawdopodobniej używane bez świadommości, że narusza normę języka ogólnego.
Mirosław Bańko, PWN