Powinieneś był…

Czy poprawna jest forma powinieneś był, czy powinieneś, kiedy w obu przypadkach chcemy wyrazić powinność w czasie przeszłym, mówiąc w 2 os. l. poj.?
„Powinieneś zrobić to w zeszłym roku” jest równie dobre jak „Powinieneś był zrobić to w zeszłym roku”, ale zamiast „Powinieneś zrobić to jutro” nie można powiedzieć „Powinieneś był zrobić to jutro”. Forma powinieneś był jest wyspecjalizowana o tyle, że odnosi się do przeszłości, podczas gdy zwykłe powinieneś równie dobrze wskazuje chwilę obecną oraz bliższą lub dalszą przyszłość.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski