Pracowniczka

Dzień dobry,

chciałam zapytać o bardzo rozpowszechnioną dziś formę pracowniczka. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego stała się ona popularna, skoro mamy, funkcjonujący od dawna i chyba ładniej brzmiący, wyraz pracownica. Rozumiem, że pod względem słowotwórczym pracowniczka została utworzona poprawnie, ale czy zyskała aprobatę językoznawców?

Czytelniczka z Wrocławia

Tak, pracowniczka jest wyrazem utworzonym poprawnie (do formy męskiej pracownik dodano przyrostek -ka będący typowym wykładnikiem żeńskości). Jest powszechna (ma akceptację uzusu) i trafiła już do słowników, więc można uznać ją za skodyfikowaną.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski