Prawda? – Prawda.

Jeśli rozmawiają lub piszą do siebie osoby A i B i jeśli A powie lub napisze coś, co jest oczywiste, kończąc swoją wypowiedź słowem prawda?, to czy odpowiedź jednym słowem Prawda jest w takiej sytuacji prawidłowa? Na przykład:
A: — Hak nie piszę się przez ch, prawda?
B: — Prawda
Czy odpowiedź jednym słowem Prawda jest wystarczająca, żeby było poprawnie?
Pozdrawiam
Słowo prawda? na końcu pytania nie służy w zamyśle nadawcy ustaleniu prawdy, tylko jest formą podtrzymania kontaktu słownego z odbiorcą. (Częściej zapyta tak kobieta niż mężczyzna). Dlatego twierdząca odpowiedź w formie Prawda nie jest zgodna z intencją pytającego i może być odebrana jako nieuprzejma. Niebudzącą wątpliwości grzecznościowych odpowiedzią na przykładowe pytanie jest odpowiedź nawiązująca do przedmiotu pytania, a więc: „Tak, nie pisze się”, „Nie, nie pisze się” itp.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski