Precyzja w porozumieniu prawnym

W ramach porozumień i umów często określa się zobowiązania, a sformułowania te rzutują na interpretacje prawne. Czy w zdaniu

"Pani Ania zobowiązuje się, że nie będzie dochodziła innych roszczeń niż w/w kwota tj. 29,59, za okres od 3.2007 do 30.09.2011 r." przecinek po kwocie zmienia znaczenie zdania? Czy według powyższego zapisu Pani Ania rezygnuje z wszelkich roszczeń czy tylko z dodatkowych dotyczących wskazanego przedziału czasowego?

Na początku należy bezwzględnie stwierdzić, że jedynym organem mogącym jednoznacznie zinterpretować kontrowersyjne zapisy porozumień pracowniczych, biznesowych itp. jest sąd. Gdybym miał przed takim sądem wystąpić w roli biegłego z zakresu językoznawstwa, to stwierdziłbym, że przywołany w pytaniu zapis nie ma cech właściwych dla języka prawnego (brak precyzji) i jest w kilku miejscach niepoprawny pisowniowo, lecz fakt ten nie wpływa na ogólne znaczenie całego wypowiedzenia. A oznacza ono, że wymieniona osoba nie może oczekiwać odszkodowania innego niż kwota 29,59 za okres od marca 2007 r. do 30 września 2011 r., może natomiast wnosić o odszkodowanie dowolnej wielkości za okres poprzedzający wskazany zakres czasowy, jak również następujący po nim.

Jeśli intencją autora omawianego tu zapisu jest to, aby pani Ania zrezygnowała z wszelkich roszczeń, należy to po prostu napisać. Np. tak:

Strony ustaliły, że dla zaspokojenia wszelkich roszczeń Pani Ani (!) wynikających z opisanych wcześniej tytułów Pani Ania otrzyma od XYZ kwotę 29,59 zł w terminie do DD.MM.RRRR tytułem całkowitego zaspokojenia roszczeń. Pani Ania oświadcza, że nie będzie dochodziła od XYZ żadnych dalszych kwot wobec całkowitego zaspokojenia swoich roszczeń.

Adam Wolański