Prezydent Miasta Krakowa

Jak to jest z tą odmianą nazw miast? Mówi się Prezydent Miasta Rybnika lub …Raciborza, ale co z innymi miastami?
Prezydent Miasta Katowic czy …Katowice? Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój czy …Jastrzębia Zdroju? – tych miast, co do których mam wątpliwości, jest jeszcze kilka: Będzin, Ruda Śląska, Sosnowiec, Wodzisław Śląski, Bytom, Knurów, Rydułtowy. Jakie tu rządzą zasady pisowni? Dzięki za odpowiedź.
Nie ma tu sztywnej reguły, ale zwykle oba człony – miasto i jego nazwa – są odmieniane: Prezydent Miasta Warszawy (Krakowa, Katowic, Bielska-Białej). Pozostawienie nazwy miasta w mianowniku nie jest błędem, ale nadaje wypowiedzi charakter urzędowy. Gdy nie wiemy, jak nazwa miasta się odmienia, zwyczaj taki może być nawet użyteczny.
Wyrazistsza reguła rządzi nazwami rzek (np. most na rzece Wiśle, nie …na rzece Wisła) i nazwami stacji kolejowych (tu na odwrót: postój na stacji Koluszki, nie …na stacji Koluszkach).
Mirosław Bańko