Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Proszę wyjaśnić zasady pisowni wielką i małą literą wyrazów: dyrektor, zastępca dyrektora, prezes, starosta, prezydent, członek zarządu, premier, kurator itp.
Wyrazy te piszemy wielką literą, gdy oznaczają jednoosobowy urząd, np. Akty prawne Prezydenta dla swojej ważności wymagają kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów. Możemy pisać je wielką literą również wtedy, gdy odnosimy je do konkretnej osoby i przytaczamy w pełnym brzmieniu. W pozostałych wypadkach obowiązuje pisownia małą literą, np. Jak wiadomo, prezydenci niektórych krajów mają prawo do rozwiązywania parlamentu w ściśle określonych przypadkach. Zob. Nowy słownik ortograficzny PWN, par. [85] i [116].
Mirosław Bańko