Procent

Proszę o wyjaśnienie poprawnej odmiany procent w przypadku liczby ułamkowej

np. 5,3 = pięć i trzy dziesiąte procenta czy procent?

Jeśli słowo procent towarzyszy liczebnikowi ułamkowemu, to zawsze występuje w mianowniku:

20,5 procent uczniów wyjechało.

Ceny wzrosły o 7,2 procent.

Zrobiono to dla 8,9 procent obywateli.

Tekst był niewidoczny w 30,4 procent.

Wygrała 40,7 procent głosów.

Proszę zwrócić uwagę na to, że w dwóch ostatnich zdaniach (w których liczebnik występuje w miejscowniku i narzędniku) słowo procent wystąpiłoby w przypadkach narzucanych przez czasownik, gdyby towarzyszyło liczebnikowi głównemu:

Tekst był niewidoczny w 30 procentach.

Wygrała 40 procentami głosów.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski