Prof. Kowalski czy Kowalski?

Dzień dobry,

chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją jakieś reguły używania tytułu i stanowiska przed nazwiskiem naukowca — ale moim pytaniem jest nie to, jak ich używać, tylko kiedy. Czy w każdej sytuacji życiowej jest wymóg powiedzenia albo napisania „Czytałem książkę prof. Kowalskiego [...]” zamiast „Czytałem książkę Kowalskiego [...]”?

Czy w rozmowie brak podania tytułu przed nazwiskiem może być uznane za niegrzeczne?

Szanowny Panie,

to, czy podajemy tytuł przed nazwiskiem, czy nie, zależy od sytuacji. Student w rozmowie z wykładowcą, mówiąc o innym profesorze (np. pracowniku uczelni), nie powinien pomijać tytułu (a w wypadku doktora – stopnia) naukowego. Jeśli jednak mówimy o autorze książki naukowej, o którym wiemy, że jest profesorem, ale w naszej świadomości funkcjonuje jako autor, a nie jako wykładowca (bo dawno nie żyje albo pracuje na innej uczelni), to pomięcie słowa profesor w rozmowie o nim nie będzie niestosownością.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski