Projekt

Na stronie https://patronite.pl/radionowyswiat bez przerwy pojawia się słowo projekt. Co więcej, ten projekt ma się spinać finansowo i mnie to strasznie boli. Czy nie można mówić przedsięwzięcie, pomysł, idea, rzecz, marzenie? Bo przecież projekt może być domu czy samochodu.
Takie korporacjonizmy swędzą mnie do żywego, mam nadzieję, że nie są to obsesje rodem z plaży w „Dniu Świra”?
Szanowny Panie,
w tekście, do którego odsyła link, znalazłam tylko jedno użycie słowa projekt (Musimy jednak sprawdzić, czy uda nam się ten projekt spiąć finansowo), jednak być może nie zajrzałam do wszystkich zakamarków strony. W każdym razie w przytoczonym zdaniu projekt występuje częściowo w swym tradycyjnym znaczeniu (‘coś, co jest planowane’), a częściowo – w nowym (‘przedsięwzięcie’): odnosi się do planowanego przedsięwzięcia.
Niezależnie od tego projekt rzeczywiście coraz częściej pojawia się w znaczeniu modnym – zamiast przedsięwzięcia, sprawy itd. Do pewnego stopnia już się do niego przyzwyczailiśmy, jednak warto być na to wyczulonym i pamiętać o tym, że tradycyjnie projektem nazywamy plan działania, zamysł czegoś.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski