Prosić bez proszenia

Dzień dobry,

Spotkałem się z pytaniami typu: Czy ktoś prosi o kawę? lub Czy prosisz jeszcze ziemniaków? Czy takie sformułowanie, a nie: Czy chcesz jeszcze ziemniaków? jest poprawne?

W tych zdaniach mamy do czynienia z nawiązaniem do powszechnie znanego znaczenia czasownika prosić 'zwracać się do kogoś, aby coś otrzymać, uzyskać itd.' Gdy ktoś chce dostać kawę, mówi Proszę o kawę. Pytanie jednak Czy ktoś prosi o kawę? nie dotyczy aktu prośby, lecz czyjeś woli napicia się kawy. Tego znaczenia nie rejestrują słowniki, natomiast – istotnie – jest ono w użyciu. Nie uznałabym go za niepoprawne, lecz za nieco manieryczne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski