Prosimy o zamykanie zdań!

Szanowna Redakcjo,
czy prawidłowe są przecinki w zdaniu: „Akwinata zdecydowanie nie przypisywał zwierzętom zdolności poznania tego, co dobre i odróżnienia od tego, co złe”?
Z wyrazami szacunku
Anna Kowalik
Brakuje przecinka zamykającego zdanie podrzędne, poprawna wersja to: „Akwinata zdecydowanie nie przypisywał zwierzętom zdolności poznania tego, co dobre, i odróżnienia od tego, co złe”.
Niezamykanie zdań podrzędnych, które zostały otwarte, to częsta usterka interpunkcyjna (nb. w tym zdaniu też musiałem zdanie podrzędne otworzyć i zamknąć). Przecinki wokół zdań podrzędnych na ogół więc chodzą parami, jeden oznacza początek zdania, drugi koniec. Są sytuacje, w których ten drugi jest niepotrzebny, np. gdy miałby sąsiadować z kropką (w konfrontacji z kropką przecinek jest słabszy i zawsze jej ustępuje).
Zbliża się zima i w wielu miejscach można przeczytać: „Prosimy zamykać drzwi!” lub „Prosimy o zamykanie drzwi!”. Stąd mój apel w tytule porady: „Prosimy o zamykanie zdań!”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski