Proste, że tak

Witam.

Od jakiegoś czasu mam nawyk odpowiadania w sposób potwierdzający, używając zwrotu  Proste że tak. Już kilku nauczycieli, podłapując, że już któryś raz używam tego zwrotu, zwrócili mi uwagę, że nie powinienem odpowiadać tak nauczycielowi, że to nieuprzejme i że nie wypada. Osobiście, nie wydaje mi się to zwrotem potocznym, oraz nie czuje w takiej odpowiedzi większego lekceważenia niż przy zwykłym tak. Czy nauczyciele mają rację? Czy jest to język potoczny? Pozdrawiam.

Nauczyciele mają rację, i to z paru powodów. Fraza proste, że tak jest zapewne przekształceniem istniejącej od dawna jasne, że tak – obie mają charakter potoczny, ale nie to jest ich największą „wadą”. Ten, kto odpowiada na czyjeś pytanie, mówiąc proste, że tak, stawia się w pozycji wyższej, bardziej uprzywilejowanej niż osoba pytająca; zdaje się mówić 'to jest tak proste, oczywiste, że powinieneś wiedzieć, że odpowiedź brzmi: tak'. Takie ustawienie relacji jest typowe dla kontaktów rówieśniczych (obsługiwanych przez język potoczny lub gwarę młodzieżową), jednak w rozmowie ucznia z nauczycielem niewłaściwe, nieuprzejme.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski