Proszę pana, proszę pani…

Prowadzę w swojej firmie szkolenia pracowników call-center i nie zawsze znajduję sposób na wytłumaczenie, dlaczego tak, a nie inaczej. Jak stopniować kwaśny? Kwaśniejszy czy bardziej kwaśny?
I proszę o poradę, jakim sposobem wesprzeć wyplenianie proszę panią zamiast proszę pani.
Dziekuję bardzo,
Maja
Może być kwaśniejszy i bardziej kwaśny – nie ma zasadniczej różnicy. Jeżeli jednak istnieje forma prostsza, to warto jej dawać pierwszeństwo.
Druga kwestia, czyli proszę pani, jest ciekawsza. Rozumiem, że nie chodzi o wyjaśnienie ani uzasadnienie, tylko o pomoc dydaktyczną. Dlatego pozwoliłem sobie ułożyć króciutki wierszyk. Nie jest zbyt mądry, ale może być użyteczny, bo łatwo zapada w pamięć:
Proszę pana, proszę pani,
„Proszę panią” jest do bani!
Proszę babci, cioci, mamy,
Dość już „proszę panią” mamy
I prosimy każdą panią:
Niechaj panie ten zwrot ganią!
Mirosław Bańko