Prowadzący program

Szanowni Państwo,
chciałam się dowiedzieć, czy obie wersje są dopuszczalne: prowadzący programy oraz prowadzący programów (w kontekście gospodarz programów telewizyjnych), a jeśli nie – dlaczego?

Dziękuję za odpowiedź,
Ewelina Lipińska
Czasownik prowadzić wymaga biernika (kogo, co?), a zatem poprawne połączenie to prowadzić program. Tak samo się zachowuje pochodny od niego rzeczownik prowadzący – łączy się on z innym rzeczownikiem w bierniku (prowadzący program, prowadzący zajęcia itd.).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski