Przecinek przed czy

Dzień dobry,

chciałabym zapytać o poprawną pisownię czy razem z przecinkami, kiedy używamy czy w znaczeniu albo.

Przykładowe zdanie: Spędzam wieczór z rodziną(,) czy przyjaciółmi.

Czy przecinek przecinek przed czy jest tutaj potrzebny? Jak wygląda sytuacja z czy też, czy nawet ? Czy analogiczne zasady będą dotyczyły bądź, bądź też, bądź nawet?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

jeśli czy pełni funkcję spójnika (czyli używany jest jako synonim albo), nie stawiamy przed nim przecinka, np. Spędzam wieczór z rodziną czy przyjaciółmi. Podobnie się dzieje, jeśli towarzyszy mu partykuła (czy też, czy nawet). Jeśli czy jest powtórzone, to przed drugim stawiamy przecinek: Spędzam wieczory czy to z rodziną, czy to z przyjaciółmi

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski