Przecinek przed jak

Przybywam z kolejnym – jak to nad wyraz celnie ujął dr Wolański – interpunkcyjnym „być albo nie być”… Bardzo proszę o wsparcie! Chodzi o zdania: Nie wiem(,) jak ty, ale ja bym tego nie robił, Nie wiem(,) jak z Tobą, ale ja idę. W pierwszym odruchu nie stawiałbym przecinka, pamiętając, że wyrażeń porównawczych wprowadzonych przez spójniki jak, niż itp., które nie są zdaniami, nie oddziela się przecinkiem. Jednak jak jest tu zaimkiem, w innej roli. Czy zatem postawić przecinek?

Czytelnik
W obu przytoczonych wypadkach zaimek jak wprowadza wypowiedzenia podrzędne i stawia się przed nim przecinek. Zasada ta w równym stopniu dotyczy zdań i równoważników zdań, por.
Nie wiem, jak ty [byś zrobił], ale ja bym tego nie robił.
Nie wiem, jak z tobą [jest/będzie], ale ja idę.
Adam Wolański