Przecinki zamiast średników

Przecinki zamiast średników
2.07.2018
2.07.2018
Szanowny Panie Doktorze,
czy średnik został prawidłowo użyty w zdaniu: Przekształcenie płaszczyzny rzutowej w płaszczyznę rzutową nazwiemy rzutowym, jeśli jest bijekcją; prosta przechodzi na prostą; na tej prostej zachowywany jest dwustosunek? Jest to definicja przekształcenia rzutowego. Na tę definicję składają się trzy punkty: bycie bijekcją, zachowywanie prostej, zachowywanie dwustosunku. Gdyby zapisać je w formie listy wyliczeniowej, średnik tym bardziej wydawałby się na miejscu. Czy jednak nie przeszkadza mu, strukturalnie wyższy, przecinek przed jeśli?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
PS. Dziękuję za obszerną odpowiedź dot. przecinków. Teraz lepiej mi się to ułożyło.
W polszczyźnie średnik jest znakiem interpunkcyjnym słabszym od kropki i mocniejszym od przecinka. Służy do oddzielania w miarę samodzielnych pod względem myślowo-pojęciowym członów wypowiedzenia, przy czym człony te powinny być równorzędne pod względem logiczno-składniowym wobec elementów poprzedzających i/lub następujących.
Powyższe ogólne reguły nie mają zastosowania w wypadku wypowiedzenia przytoczonego w pytaniu. Mamy tu bowiem do czynienia z wypowiedzeniem złożonym podrzędnie, w którym konstrukcja podrzędna składa się z trzech współrzędnych zdań warunkowych połączonych bezspójnikowo. O ile poszczególne człony konstrukcji podrzędnej są równorzędne, o tyle nie stanowią części samodzielnych pod względem myślowo-pojęciowym. Warunek wyrażony w zdaniu nadrzędnym jest bowiem prawdziwy dopiero wówczas, jeśli spełnione zostaną łącznie wszystkie trzy przesłanki. Powinny być one zatem oddzielone przecinkami.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego