Przecinki

 
Przecinki
2.07.2018
Szanowni Państwo,
czy w oznaczonych miejscach powinny się znaleźć przecinki?
1. Nie interesuje jej, czy Biron jest Niemcem, czy Rosjaninem(,) i jakie to ma znaczenie dla państwowości Rosji.
2. Zdaniem będzie stwierdzenie, które jest albo prawdziwe, albo fałszywe(,) i które nie może być jednocześnie prawdziwe i fałszywe.
3. Z kim się nie zagadam(,) to [jest] jakoś tak naturalnie
Sądzę, że w 1. i 2. nie, a w 3. chyba tak.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Ad 1. Tutaj są dwie możliwości przestankowania: a) Nie interesuje jej, czy Biron jest Niemcem, czy Rosjaninem, i jakie to ma znaczenie dla państwowości Rosji (człon i jakie to ma znaczenie dla państwowości Rosji potraktowany został jako zdanie wynikowe); b) Nie interesuje jej, czy Biron jest Niemcem, czy Rosjaninem i jakie to ma znaczenie dla państwowości Rosji (człon i jakie to ma znaczenie dla państwowości Rosji stanowi parataksę z członem czy Biron jest Niemcem, czy Rosjaninem).
Ad 2. Zdaniem będzie stwierdzenie, które jest albo prawdziwe, albo fałszywe i które nie może być jednocześnie prawdziwe i fałszywe (człon które jest albo prawdziwe, albo fałszywe i które nie może być jednocześnie prawdziwe i fałszywe jest parataksą, powtórzony zaimek które).
Ad 3. Z kim się nie zagadam(,) to [jest] jakoś tak naturalnie. Po polsku należy mówić lub pisać: Z kimkolwiek się zagadam, to [jest] jakoś tak naturalnie. Chodzi rzecz jasna o znaczenie bezokolicznika zagadać się ‘zająć się rozmową, tracąc poczucie czasu’. W przeciwnym razie trzeba by się posłużyć czasownikiem zagadać ‘zacząć z kimś rozmowę’ (Z kimkolwiek zagadam, to [jest] jakoś naturalnie).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!