Przedrostek bio-

Szanowni Państwo,

potrzebuję porady w sprawie bio. Wiem, że to przedrostek i powinno się pisać łącznie z następującym po nim wyrazem. Przygotowuję teksty na opakowania kosmetyków. Większość z nich jest teraz bio (i jeszcze do tego organiczna).Osiwiałam już od codziennych zmagań z tym przedrostkiem. Bio pisane łącznie nie wygląda atrakcyjnie graficznie.

Czy jest jakieś odstępstwo od tej reguły? Jeśli nie, to jak piszemy biowyciąg z kwiatu lotosu czy wyciąg z biokwiatu lotosu, bioczerwony tulipan?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

istotnie, bio- jest przedrostkiem i jako taki powinno być zapisywane łącznie, a zatem: biowyciąg, biokwiat, bioczerwony (cokolwiek to znaczy). Zdarza się, że przedrostek ma taki sam kształt co przymiotnik – ten drugi zapisywany jest wówczas po rzeczowniku, oczywiście rozdzielnie. Można więc powiedzieć (i napisać) zarówno superzabawa, jak i zabawa super. Z szybkiej kwerendy, którą przeprowadziłam, wynika, że bio jest już używane także w tej drugiej funkcji, por. sezam łuskany bio, dania bio, warzywa bio, składniki bioitd. Może więc, skoro zapis typu biowyciąg wydaje się Pani nienaturalny, rozważyć konstrukcję typu wyciąg bio?

O tym, czy powinno się mówić biowyciąg z kwiatu lotosu, czy wyciąg z biokwiatu lotosu, niech się wypowiedzą specjaliści botanicy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski