Przedrostek pra-

Szanowni Państwo.

Zastanawia mnie pewna rzecz związana z przedrostkiem pra-. Chodzi o wyrażenia: prawnuk, prawnuczka albo prawnuki. Czy te wyrażenia są językowo logiczne, skoro przecież przedrostek pra- był używany do tworzenia wyrażeń opisujących coś co było wcześniej, jak pradziadowie, prajęzyk albo pradzieje. Natomiast wnuki to jest coś co jest następne, a nie wcześniejsze.

Pozdrawiam

Przedrostek pra- to początkowy składnik polskich wyrazów złożonych, odnoszący się do:

  1. czegoś lub kogoś bardzo dawnego, dawno minionego, pochodzącego z czasów zamierzchłych, przedhistorycznych, np. praczłowiek, pradziejowy, praindoeuropejski, prajęzyk, praojczyzna, prasłowiański, praszczur;
  2. przodka lub potomka odległego o co najmniej trzy pokolenia (w tym wypadku odległość czasowa liczona jest nie tylko wstecz, lecz także do przodu), np. prababka, pradziadek, prawnuk; w tym znaczeniu cząstka może być powtarzana, por. praprababka, prapradziadek, praprawnuki.

Ponadto prefiks pra- odpowiada w polszczyźnie wyrazowi: pierwszy, por. np. prapremiera, prawykonanie.

Adam Wolański