Przestrzegać szabatu

 

Przestrzegać szabatu

7.09.2021

Czy przestrzegać  rządzi dopełniaczem  czy biernikiem? Chodzi o zdanie  Żydzi przestrzegają szabat/u. Albo np.:  Żydzi przestrzegają soboty/ę.

Czasownik przestrzegać w znaczeniu 'stosować się do zasad' rządzi dopełniaczem: przestrzegamy zasad, przepisów itd. Poprawne więc będzie zdanie Żydzi przestrzegają szabatu – jeśli uznamy, że rzeczownik szabat niesie w sobie wiązkę znaczeń związanych z określonymi zasadami. Jeśli jednak szabat to po prostu 'święto' (a nie: zasady, których należy przestrzegać w to święto), to raczej powiemy: Żydzi przestrzegają reguł obowiązujących w czasie szabatu. Zdanie: Żydzi przestrzegają soboty byłoby poprawne pod względem gramatycznym, lecz niewłaściwe, jeśli chodzi o znaczenie (sobota to nazwa dnia tygodnia, ewentualnie nazwa święta, lecz już nie określenie reguł, które obowiązują tego dnia).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!