Przestrzegać szabatu

Czy przestrzegać  rządzi dopełniaczem  czy biernikiem? Chodzi o zdanie  Żydzi przestrzegają szabat/u. Albo np.:  Żydzi przestrzegają soboty/ę.

Czasownik przestrzegać w znaczeniu 'stosować się do zasad' rządzi dopełniaczem: przestrzegamy zasad, przepisów itd. Poprawne więc będzie zdanie Żydzi przestrzegają szabatu – jeśli uznamy, że rzeczownik szabat niesie w sobie wiązkę znaczeń związanych z określonymi zasadami. Jeśli jednak szabat to po prostu 'święto' (a nie: zasady, których należy przestrzegać w to święto), to raczej powiemy: Żydzi przestrzegają reguł obowiązujących w czasie szabatu. Zdanie: Żydzi przestrzegają soboty byłoby poprawne pod względem gramatycznym, lecz niewłaściwe, jeśli chodzi o znaczenie (sobota to nazwa dnia tygodnia, ewentualnie nazwa święta, lecz już nie określenie reguł, które obowiązują tego dnia).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski