Przeważa zapis: Mario Puzo, Ojciec Chrzestny

Jeszcze o pisowni [O/o]jciec [C/c]hrzestny.
W tekście powieści (tłum. B. Zieliński, ISBN 83-89651-85-8) jest to nazwa własna:
str. 11: A był tylko jeden człowiek, który mógł załatwić taką sprawę. Ojciec Chrzestny.
str. 12: określająca (…) miarę jego szacunku dla Ojca Chrzestnego.
str. 29: zobaczył, że Ojciec Chrzestny wycofuje się z zabawy (…).
str. 47: – Ojcze Chrzestny, Ojcze Chrzestny – wykrztusił nieprzytomnie (…).
Itd.
Czy to nie przemawia za stosowaniem dużych liter również w tytule?
W rozmaitych wydaniach powieści Maria Puzo po roku 2000 (np. w tym z kolekcji „Gazety Wyborczej” z 2010 roku) w tłumaczeniu Bronisława Zielińskiego (zmarł w 1985 roku) obydwa człony powieści oddane zostały w tytule wielkimi literami (Ojciec Chrzestny). I konsekwentnie w całej książce użyto takiego zapisu (vide przykłady zawarte w pytaniu). Prawdopodobnie tłumacz potraktował połączenie rzeczownika (ojciec) i przymiotnika (chrzestny) jako nazwę własną odnoszącą się do seniora albo najbardziej szanowanego członka rodziny mafijnej, któremu przysięgało się dozgonną wierność (i z pewnością sugerując się angielskimi odpowiednikami ang. The Godfather, wł. Il Padrino). Dodam, że w I wydaniu w Polsce słynnej powieści (wydawnictwo „Czytelnik”, 1976 r.) tytuł zapisano wersalikami (OJCIEC CHRZESTNY), co później powieliło wiele innych oficyn (dla odmiany jedna, Firma Księgarska Olesiejuk Spółka z o.o. S.K.A., 2013 r., napisała: Mario Puzo, ojciec chrzestny). Wydaje mi się jednak, że nie byłoby błędem uznanie owego określenia za wyrażenie apelatywne (‘przywódca mafijny we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych’), a więc zapisanie go małymi literami ojciec chrzestny (w tytule książki rzecz jasna człon pierwszy musiałby zawierać wielką literą – Ojciec). Nieraz w tekstach naukowych czy dziennikarskich widuje się tytuł książki: Mario Puzo, Ojciec chrzestny.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie