Przydawka, a nie dopełnienie

Szanowni Państwo,

chciałabym prosić o rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczącej zdania:

"Taki stan emocjonalny jest zwykle wynikiem szoku".

W tym zdaniu występuje orzeczenie imienne "jest wynikiem". Czy w związku z tym wyraz "szoku" jest dopełnieniem, ponieważ stanowi określenie do orzeczenia, czy jest przydawką, ponieważ stanowi określenie do rzeczownika, niezależnie od tego, że ten rzeczownik to część orzeczenia?

Pozdrawiam, Maria.

W składni polskiej uznaje się za przydawkę każde określenie rzeczownika. Dopełnienie jest określeniem przedmiotowym czasownika lub przymiotnika, por. np.

Marysia zaśpiewała piosenkę.

Jan jest podobny do ojca.

Ten drugi przykład pokazuje, że dopełnienie (do ojca) jest określeniem przymiotnika (podobny), który stanowi orzecznik w orzeczeniu imiennym.

Adam Wolański