Przyimek przed nazwą powierzchni, wzdłuż której wykonuje się ruch

Dzień dobry. Chciałbym zapytać, która forma i dlaczego jest poprawna: idę po chodniku czy idę na chodniku oraz idę po pasach czy idę na pasach. A może w obu przypadkach można zamiennie użyć po lub na?
Czasowniki ruchu, a do takich należy iść, występują zazwyczaj z przyimkiem po wprowadzającym określenie powierzchni, na której lub wzdłuż której wykonuje się ów ruch, por. np.

Inwalida przechodził powoli przez jezdnię po pasach.
Dziewczynki ślizgają się po zamarzniętej rzece.
Tramwaje wolniutko posuwały się po mokrych od deszczu szynach.
Po zboczach skalnych zeszła lawina.
Malcy zjeżdżali po poręczy.
Pająk chodzi po suficie.
Adam Wolański