Przymiotnik od marazm

Szanowni Państwo,

jak brzmi przymiotnik od słowa marazm? Czy istnieje?

Z wyrazami szacunku

Julia

Szanowna Pani,

niestety, polszczyzna nie dysponuje takim przymiotnikiem.

Z pozdrowieniami

Porada opublikowana: 13.12.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Słowo marantyczne nadal istnieje w obiegu jednakże jest one składową nazwy rodzaju zapalenia wsierdzia mającej korzenie w starej terminologii medycznej. Nazwa ta to marantyczne zapalenie wsierdzia i jest ona ekwiwalentem ostrego zapalenia wsierdzia z powikłaniami

    Michał Kowalski

    W terminologii medycznej, zwłaszcza dawnej, spotyka się określenie „marantyczny”. I tak Słownik lekarski łacińsko-polski Jerzego Babeckiego i Stanisława Bobera podaje „maranticus, -a, -um: marantyczny, zwiędły, wyniszczony, dotyczący marazmu”.

    Z wyrazami szacunku

    Dopisek opublikowany: 16.12.2020

    Piotr Michałowski

    Nie od każdego słowa da się utworzyć przymiotnik. Czasem lepiej użyć dopełniacza lub formy opisowej z przyimkiem (np. lepiej brzmi: rozmowy o brexicie/ws. brexitu/dot. Brexitu niż rozmowy brexitowe; operacje na bazach danych niż operacje bazodanowe). Jednakże ja osobiście sugerowałbym utworzenie słowa marazmatyczny.

    Dopisek opublikowany: 16.12.2020

    Patryk Kuchczyński