Przymiotnik od nazwy Żółkiewka

Szanowni Państwo,
ostatnio w lekturze dotyczącej miejscowości Żółkiewka znalazłem odmianę żółkiewkowy. Zawsze używałem żółkiewski. Czy żółkiewkowy to poprawny termin?

Serdecznie pozdrawiam wiosennie
Andrzej Wac-Włodarczyk
Szanowny Panie,
forma żółkiewski jest przymiotnikiem od nazwy Żółkiew. Adiectivum zaś od Żółkiewki jest żółkiewecki. Być może forma żółkiewski jest utożsamiana z nazwą Żółkiewka dlatego, że dawniej miejscowość nosiła nazwę Żółkiew, a nie Żółkiewka. Później nazwa miejscowości się zmieniła, a przymiotnik pozostał. Formy żółkiewkowy nie polecamy.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski