Przymus a obowiązek

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem, jaka jest różnica pomiędzy słowami przymus i obowiązek. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad ustawą wprowadzającą obowiązek szczepień, który jednak nie będzie przymusem. Jak to rozumieć?

Z poważaniem

Szanowny Panie,

w języku ogólnym (czyli tym, którym się wszyscy posługujemy) oba słowa oznaczają konieczność wykonania czegoś, jednak każde z nich wskazuje na inną motywację działania. O obowiązku mówimy wtedy, gdy konieczność ta wynika z nakazu wewnętrznego lub z przepisów prawa, o przymusie zaś – gdy ktoś wywiera na nas presję, zmusza nas do podjęcia pewnych czynności, przez co działamy niejako wbrew woli.

Oprócz tego słowo przymus jest terminem prawnym oznaczającym środki prawne zmuszające obywatela do zastosowania się do przepisu prawa lub wyroku sądowego. Przymusem jest np. kara grzywny lub pozbawienie wolności. Nie wiem, które z rozumień miał na myśli przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, nie jest zresztą rolą językoznawcy interpretowanie wypowiedzi odnoszących się do prawa.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski