Przysłówek

Szanowna Redakcjo!
Czy wyrażenia przyimkowe typu: w klasie, w kinie, na stole i przy szafie, można uznać za przysłówki? Ostatnio spotkałam się z opinią, że tak, bo odpowiadają na pytanie „gdzie?”. Dla mnie przysłówek to nieodmienna część mowy, a tu mamy przyimek i odmienny rzeczownik.

Dziękuję za pomoc
Czytelnik
W klasie, w kinie, na stole, przy szafie to wyrażenia przyimkowe, a nie przysłówki. Przysłówki są wyrazami, a nie wyrażeniami. To, że odpowiadają na pytanie „gdzie?”, o niczym nie świadczy, ponieważ części mowy rozpoznajemy po ich właściwościach gramatycznych, a nie na podstawie znaczenia. Gdyby uznać, że każdy wyraz (lub połączenie wyrazów), który odpowiada na pytanie „jaki?” to przymiotnik, należałoby do tej klasy zakwalifikować np. wyrażenie w kropki w połączeniu z rzeczownikiem bluzka (bluzka – jaka? – w kropki).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski