Przyszli czy przyszło

Szanowni Państwo,

Jaką formę powinien przybrać czasownik w następującym zdaniu:

Przyszli (Przyszło) do mnie dwie koleżanki, kuzyn, rodzice, dziadek i czworo dzieci.

Mam na myśli długie wyliczenie, w którym różne elementy (czworo dzieci/ koleżanki, kuzyn, rodzice i dziadek) wymagają czasownika w innej formie.

Pozdrawiam

Czytelniczka

Szanowna Pani,

w takiej sytuacji czasownik powinien przybrać formę liczby mnogiej i rodzaju męskoosobowego: Przyszli do mnie: dwie koleżanki, kuzyn, rodzice, dziadek i czworo dzieci. Konieczność użycia liczby mnogiej wynika z obecności wielu elementów podmiotu, a rodzaju męskoosobowego – z tego, że wśród nich są rzeczowniki męskoosobowe (kuzyn, rodzice, dziadek).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski