Przyszły poniedziałek czy ten poniedziałek?

Witam,

W poradni językowej pojawiło się już podobne pytanie, ale nie rozwiało ono moich wątpliwości odnośnie znaczenia słowa przyszły. Przykładowo: jeżeli dzisiaj mamy czwartek (6 V), to mówiąc o poniedziałku w przyszłym tygodniu (10 V) powinniśmy powiedzieć przyszły poniedziałek, poniedziałek czy ten poniedziałek?

Dziękuję z góry za odpowiedź

Szanowny Panie,

nie ma jednoznacznych rozstrzygnięć co do zakresu użycia słów przyszły i ten, jeśli odnoszą się one do innych dni niż te, które trwają obecnie.

Sprawa jest prosta, jeśli rozmawiamy z kimś w poniedziałek i umawiamy się na kolejny pierwszy dzień tygodnia – wówczas ten poniedziałek to dzień obecny, a kolejny to przyszły poniedziałek. Jeśli jednak poniedziałek już minął, to najwłaściwsze wydaje się określenie najbliższego zaimkiem ten: Spotkajmy się w ten poniedziałek znaczy 'spotkajmy się w najbliższy poniedziałek'. Jak wskazuje jednak praktyka, w tej funkcji jest używany też przymiotnik przyszły – gdyż odnosi się do dnia w kolejnym tygodniu.

Oczywiście, użycie samej nazwy dnia tygodnia (Spotkajmy się w poniedziałek) w odniesieniu do najbliższego poniedziałku będzie jak najbardziej zrozumiałe.

 Niestety, język potoczny nie jest bardzo precyzyjny (bo nie musi). Na szczęście mamy tak dużo różnych określeń, że bez trudu możemy dokładnie przekazać myśl.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski